15th Annual Summit, April 11-12, 2018

2017 Summit Sponsors

Sustainability Champions

Sustainability Champions

Sustainability Champions

Summit Partners

Summit Partners

Sustaining Sponsor

Sustaining Sponsor

Sponsor

Sponsor

Sponsor

Advocate

Advocate

Advocate

Supporter

Supporter

Supporter

Supporter

Supporter

Supporter

Supporter

Supporter

Supporter

Supporter

Supporter

Supporter

Supporter

    Instagram
SUMMIT DAY 2 - Thursday, March 27, 2014, Sustainable Energy Day
Time Event Location
7:00 a.m. - 3:00 p.m. MPTV – Fourth Street Forum Setup Room 101B
 
7:30 a.m. - 8:30 a.m. REGISTRATION ongoing
Coffee will be served
Ballroom AB
 
8:30 a.m. - 8:35 a.m. Welcome by Chris Abele, County Executive, Milwaukee County
Milwaukee County Executive Chris Abele introduced by Colin Scanes, Co-chair, 2014 Sustainability Summit and Exposition & Professor of Biological Sciences, University of Wisconsin-Milwaukee
Ballroom AB
 
8:35 a.m. - 9:30 a.m.
PLENARY SESSION 5 - Sustainability: It All Starts with Water
Moderator: Lynn Broaddus, Director, Environment Program, The Johnson Foundation at Wingspread
Panelists:
Karen Hobbs, Senior Policy Analyst, Natural Resources Defense Council’s Water Program
Michael Mucha, Chief Engineer and Director, Madison Metropolitan Sewerage District
Nathan Nissen, Environment, Health and Safety, Kohler Co.
Ballroom AB
 
9:00 a.m - 1:00 p.m.
SPECIAL SESSION MAWIB: Milwaukee Area Workforce Investment Board
Room 103DE
 
9:45 a.m - 10:45 a.m.
SPECIAL BREAKOUT SESSION B: Growing Up Green Series: Light Bulbs to Wastewater Treatment Systems – Sustainable Facilities and Resources in the preK-12 Setting
Chair: Lisa Conley, Milwaukee Area Technical College
Presenters:
Joseph Lawrence, Director, Little Sprouts Academy LLC, Menomonie, WI
Tom Mellon, Biology Teacher, Kettle Moraine Lutheran High School, Jackson, WI
 
 
9:30 a.m. - 10:00 a.m. BREAK
EXHIBIT HALL / EXHIBITS, POSTERS
Coffee and light refreshment
Ballroom CD and
N&E Foyer areas
 
10:00 a.m. - 11:00 a.m.
PLENARY SESSION 6 - Sustainable Cities
Moderator: Matthew Howard, Director, Office of Environmental Sustainability, City of Milwaukee
Panelists:
Will Allen, Founder & CEO, Growing Power, Inc
Lorrie Lisek, Coordinator, Wisconsin Clean Cities Coalition
Magda Peck, Professor and Founding Dean, Zilber School of Public Health, UW-Milwaukee
Debra Rowe, President, U.S. Partnership for Education for Sustainable Development
Ballroom AB
 
11:00 a.m. - 12:00 p.m.
PLENARY SESSION 7 - Sustainable Energy: Clean, Efficient and Renewable
Moderator: John Bobrowich, Market & Industry Expansion, Mid-West Energy Research Consortium
Panelists:
Jeff Anthony, Senior Director, Membership & Business Development, AWEA
Art Harrington, Chair, Renewable Energy & Energy Efficiency Law Practice Group, Godfrey & Kahn S.C.
Gary Radloff, Director, Midwest Energy Policy Analysis, Wisconsin Energy Institute
Ballroom AB
 
12:00 p.m. - 12:15 p.m. Break
Luncheon Set-up; visit Exhibits
Ballroom AB
 
12:10 p.m. - 1:45 p.m.
Luncheon / PLENARY SESSION 8 - Sustainable Future
Introduction of Will Allen by Stan Stojkovic, Dean, Helen Bader School of Social Welfare, University of Wisconsin-Milwaukee
Introduction of Carl Hedde by Mel Bromberg, Principal, WaterSHED International, LLC
Will Allen, Founder & CEO, Growing Power
Carl Hedde, Senior Vice President & Head of Risk Accumulation, Munich Reinsurance America, Inc.
US/Global Natural Catastrophes Impact - Costs - Actions
My goal is to examine the costs associated with natural catastrophe events and discuss steps that can be taken to mitigate losses to our homes and businesses.
Ballroom AB
 
1:30 p.m. - 2:50 p.m. UNIVERSITY OF WISCONSIN SYSTEM - Student Sustainability Representatives Meeting
Open meeting: all interested parties welcome!
 
 
1:45 p.m. - 2:45 p.m.
PLENARY SESSION 9 - Fossil Fuels: Truth and Consequences
Moderator: Art Harrington, Chair, Renewable Energy & Energy Efficiency Law Practice Group, Godfrey & Kahn S.C.
Panelists:
Charles Hall, Distinguished Professor Emeritus, SUNY College of Environmental Science
James Irwin, Senior Associate, Center for Wisconsin Strategy
Bruce Murphy, Editor, Urban Milwaukee
Jeff Siegel, Publisher, Energy and Capital and Co-author, Investing in Renewable Energy
Ballroom AB
 
1:45 p.m. - 2:45 p.m.
BREAKOUT SESSION 3-1 / Growing Up Green Series: Community Gardens to Aquaponics – High Schools Making a Difference Through Educational Partnerships
Chair: Lisa Conley, Milwaukee Area Technical College
Presenters:
Rochelle Sandrin, Teacher, Bradley Tech High School, Milwaukee
Odell Chalmers, Student, Bradley Tech High School, Milwaukee
Dr. Bohdan V. Nedilsky and students, New Horizons for Learning Charter School, Shorewood
Room 102AB
 
1:45 p.m. - 2:45 p.m.
BREAKOUT SESSION 3-2 / Local Sustainable Food Systems: Trends in the Farm to Table Movement
Chair: Lisa Geason-Bauer, Evolution Marketing
Meghan & Tom Findley, Hartland Organic Family Farm
Creating a Sustainable Lake Country Food System
Katie Miller, Executive Director, Oconomowoc Area Chamber of Commerce
Emerging Trends in the Oconomowoc Winter & Summer Farmers Markets
Lisa Geason-Bauer, President, Evolution Marketing
Sustainable Packaging & Consumers
Room 102C
 
1:45 p.m. - 2:45 p.m.
BREAKOUT SESSION 3-3 / Water, Energy and Climate Stewardship: A Moral Perspective
Chair:
Huda Alkaff, Program Chair, Wisconsin Interfaith Power and Light, Director, Islamic Environmental Group of Wisconsin, and Vice-Chair, Interfaith Earth Network
Terri Lowder, Chair, Interfaith Earth Network
Room 103AB
 
2:45 p.m. - 3:00 p.m. BREAK (transition to BREAKOUT SESSIONS)
EXHIBIT HALL/EXHIBITS & POSTERS/Hospitality
 
 
3:00 p.m. - 4:00 p.m.
4TH STREET FORUM: Part 1: Climate Change, a Sustainable Economy, and New Energy
Moderator: Marcus White
Panelists:
Charles A. S. Hall, Distinguished Professor Emeritus, State University of New York College of Environmental Science and Forestry, Syracuse, New York
Carl Hedde, Senior Vice President & Head of Risk Accumulation, Munich Reinsurance America, Inc.
Debra Rowe, President, U.S. Partnership for Education for Sustainable Development
(TAPING FOR PUBLIC TELEVISION BROADCAST THE FOLLOWING FRIDAY AND SUNDAY, March 28 & 30)
Room 101B
 
3:00 p.m.- 4:15 p.m.
BREAKOUT SESSION 4-1 / Renewable Energy in Wisconsin: Status and Potential
Moderator: Tyler Huebner, Executive Director, RENEW Wisconsin
Panelists:
Katrina Shankland, State Representative (Democrat), from the 71st District (Stevens Point)
Carl Siegrist, Carl Siegrist Consulting, LLC
Room 102C
 
3:00 p.m.- 4:15 p.m.
BREAKOUT SESSION 4-2 / Small Business Applications for Solar
Moderator: Adam Gusse, Vice President, H&H Solar Energy
Panelists:
Eric Udelhofen, Taproot Farm and FairShare CSA
Scott Marshall, Marshall Services
Room 103DE
 
3:00 p.m.- 4:15 p.m.
BREAKOUT SESSION 4-3 / Urban Intentional Community/Alison Hood, Bay View Ecovillage
Chair: Alison Hood, Founder, Bay View Ecovillage
Panelist: Rebekah Leger, Member, Bay View Ecovillage
Room 102AB
 
    Login